Jak kłaść agrowłókninę?

Mar 30, 2021 | Aktualności, Poradniki

 

 

 

 

 

 

Agrowłóknina służy do okrycia roślin oraz ściółkowania podłoża. Prawidłowe zastosowanie agrowłókniny pozwala ograniczyć straty powstałe na skutek mrozu oraz zahamować rozrastanie się chwastów. Żeby jednak agrowłóknina w pełni wykorzystała swój potencjał należy umiejętnie ją rozłożyć, w związku z czym poniżej opisujemy, jak ją prawidłowo kłaść i mocować do ziemi. 

Agrowłóknina – czym jest?

Agrowłóknina jest wykonana z nieregularnie ułożonych włókiem polipropylenowych. Zastosowanie takiego materiału pozwala zachować dużą wytrzymałość oraz zapewnia stosunkowo dobrą cyrkulację powietrza i przepuszczalność wody. Jest to materiał sprzedawany w rolkach. Z reguły jedna rolka liczy 50 metrów, natomiast szerokość wynosi 1 lub 2 metry. Oczywiście wiele zależy od wybranego egzemplarza, gdyż dostępne są różne wersje. Poszczególne rolki różnią się od siebie nie tylko wymiarami, ale także barwą i gramaturą. Najpopularniejsze kolory to czarny, biały, brązowy oraz ciemnozielony. Natomiast gramatura w zależności do wybranego modelu wynosi od 50 do 100 g/m2. Przy czym rekomendowana grubość to około 2-3mm. 

Agrowłóknina – zastosowanie

Agrowłóknina do ściółkowania
Agrowłóknina wchłania promienie słoneczne i tym samym wpływa na podniesienie temperatury podłoża. Warto wiedzieć, że efekt ten dla wielu warzyw i owoców jest korzystnym zjawiskiem (np. papryka, pomidor, melon) natomiast dla innych gatunków roślin może działać niekorzystnie. Cieplejsza gleba szybciej wysycha i znacznie szybciej dochodzi do przegrzania korzeni. 

Agrowłóknina wiosenna do okrywania roślin po siewie
Agrowłóknina jest stosowana do okrywania upraw po siewie oraz po wschodach. Jest to rozwiązanie, które chroni przed przegrzaniem oraz przymrozkami. Najlepiej, gdy wiosenne okrywanie jest wykonane z materiału, który ma dużą przepuszczalność. W związku z czym do tego celu z reguły wykorzystywana jest lekka biała agrowłóknina o niewielkiej gramaturze (15-30g/m2). 

Geowłóknina filtracyjna
Szczególnym rodzajem agrowłókniny jest geowłóknina filtracyjna, która służy w oczkach wodnych do ograniczenia ryzyka przebicia powierzchni oczka ostrym kamieniem, korzeniem lub jakimkolwiek innym ostrym elementem podłoża. Poza oczkami wodnymi włóknina tego typu jest wykorzystywana przy budowie ścieżek oraz innych specyficznych powierzchni w ogrodzie. 

Jak zamontować agrowłókninę? 

Prace związane z montażem agrowłókniny powinny być rozpoczęte od oczyszczenia i spulchnienia ziemi. W razie potrzeby można także wyrównać teren. Na przygotowany grunt należy rozwinąć włókninę z rolki. Wystarczy ją po prostu dowolnie położyć. Włóknina nie ma strony wewnętrznej lub zewnętrznej w związku z czym można ją ułożyć w dowolny sposób. Aczkolwiek oczywiście w taki sposób, aby włókna pokryły powierzchnię, na której nam zależy. Po ułożeniu włókniny należy ją przymocować do podłoża za pomocą specjalnych uchwytów ogrodniczych (przypominających specyficzne gwoździe lub kołki). Poszczególne rozłożone rolki (lub pocięte części) włókniny można ze sobą łączyć zgodnie z zasadą „na zakładkę”. 

Po położeniu włókniny zostaje wykonać niewielkie nacięcia w miejscu, gdzie będą sadzone rośliny. W razie, gdyby w miejscu nacięć pojawiły się zbyt duże puste przestrzenie można w newralgicznych miejscach ułożyć dodatkowe małe płaty materiału oraz nieco obsypać włókninę nieco grubszą warstwą kory i ściółki. 

Powszechnie przyjmuje się, że wygodniejszym rozwiązaniem jest najpierw położenie agrowłókniny a dopiero potem posadzenie roślin. Natomiast w przypadku tak zwanej agrowłókniny wiosennej raczej działania się niezgodnie z tą regułą, gdyż montaż włókniny z reguły wykonywany jest na terenie, na którym obsiane są grządki lub wykiełkowane rośliny. Tak czy inaczej, ważne jest, aby położenie włókniny nie działało zbyt inwazyjnie na niewielkie roślinki – włóknina nie może zniekształcać ani krępować kiełkujących roślin. W związku z czym podczas montażu trzeba zachować odpowiednią ostrożność.

Agrowłókninę można układać przez cały sezon niezależnie od pory roku. Natomiast praktyka pokazuje, że najlepiej zabrać się za to zadanie wiosną lub jesienią, gdyż wtedy łatwiej oczyścić teren z chwastów.

Jak prawidłowo przytwierdzić agrowłókninę do podłoża?

 

Uchwyt ogrodniczyPodstawą w montażu agrowłókniny są uchwyty ogrodnicze (czasami potocznie zwane kołkami). Dlaczego warto skorzystać akurat z tego rozwiązania? 

Uchwyty są wykonane z włókna szklanego, które nie ulega korozji i zachowuje swoje właściwości przez długi czas niezależnie od warunków atmosferycznych. Co ważne włókno szklane jest w pełni neutralnym materiałem dla wód gruntowych oraz ziemi. Ponadto, jest to na tyle wytrzymałe tworzywo, że bez problemu sprawdza się nawet w glebie pełnej kamieni. Należy także odnotować, że dostępne są uchwyty o różnych długościach dzięki czemu uchwyty tego typu sprawdzają do mocowania różnych agrowłókien. Brzegi włókniny można ze względów estetycznych i funkcjonalnych lekko przysypać ziemią. Dzięki temu całość będzie ładnie się prezentowała i będzie mocno przytwierdzona do podłoża.