Niemal każdy kto posiada taras lub balkon stara się stworzyć w tym miejscu wyjątkowy klimat sprzyjający wypoczynkowi. Zazwyczaj podstawową ozdobą są kwiaty oraz meble ogrodowe. Dopełnieniem stylizacji jest odpowiednie oświetlenie. To właśnie dobrze dobrane oświetlenie potrafi stworzyć unikalny klimat sprzyjający spędzaniu czasu na tarasie. Wiele osób jednak ma wątpliwości co do tego jak zamontować lampę, tym bardziej gdy montaż trzeba wykonać na elewacji wykonanej ze styropianu. W niniejszym artykule przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek opisujących jak poradzić sobie z tym zadaniem.
Wykorzystaj kołki do styropianu
Do montażu lampy na ścianie ze styropianu rekomenduje się wykorzystanie kołków do styropianu (tzw. ślimaki). Kołki tego typu są wykonane z polipropylenu. Kołek tego typu bardzo wygodnie wcina się w materiał płyty izolacyjnej.
Przed rozpoczęciem montażu lampy należy precyzyjnie wybrać miejsce, w które kołki będą wkręcane. Należy mieć na uwadze, że kołek uszkadza strukturę styropianu, którą potem raczej trudno naprawić. Gdy już wybierzemy stosowne miejsce na lampę, należy dokręcić kołek wykorzystując do tego celu klucz imbusowy. Czynność należy wykonywać delikatnie, spokojnie i z wyczuciem. Użycie zbyt dużej siły raczej jest zbędne i może tylko niepotrzebnie uszkodzić większą część elewacji. Gdy z powodzeniem uda się wkręcić kołki, pozostaje przykręcić do nich obudowę lampy oraz podłączyć oświetlenie do instalacji elektrycznej.
Jakie alternatywy dla kołków?
Alternatywą dla wykorzystania kołków jest przykręcenie w miejscu zamontowania lampy deski lub drewnianego klocka. Wówczas lampę montujemy do przygotowanego wzmocnienia. Niestety metoda ta ma wyraźną wadę w postaci dużej ingerencji w elewacje co nie zawsze wygląda estetycznie. W związku z czym, mimo że jest to metoda dosyć prosta i przede wszystkim stabilna to jednak nie każdy chce z niej skorzystać.
Naszym zdaniem najbardziej rozsądnym rozwiązaniem wydają się kołki do styropianu, które nie ingerują w wygląd elewacji, gdyż w większości przypadków są całkowicie niewidoczne pod zamocowaną lampą. Co ważne, spełniają swoją funkcję bez większych problemów wytrzymując obciążenie kilku kilogramowej lampy. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że zamocowanie kołków jest stosunkowo prostym zadaniem, z którym można sobie poradzić samodzielnie.