Planujesz izolację? Przygotuj się na zmiany w prawie!

lip 1, 2021 | Aktualności

Kołkowanie

Planujesz izolację? Przygotuj się na zmiany w prawie!

Od stycznia 2021 roku wszystkie inwestycje muszą być zgodne z nowymi, zaostrzonymi przepisami prawa budowlanego, dotyczącymi zapotrzebowania budynków na energię. Zarządzona norma WT 2021 reguluje bardziej rygorystycznie niż dotychczas standardy dotyczące izolacyjności cieplnej. Co to oznacza dla klienta? 

Krótko mówiąc, budynki muszą spełniać restrykcyjne normy ocieplenia. Dla powstających od tego roku inwestycji oznacza to konieczność lepszej izolacji ścian, dachów, podłóg, drzwi oraz okien.

Które budynki muszą być zgodne z normą?

Zgodne z nowymi wytycznymi, czyli Warunkami Technicznymi 2021,  muszą być wszystkie budynki, na których powstanie zgodę otrzymamy w roku 2021 i później. Zmiana regulacji nie ominie także budynków modernizowanych i rozbudowywanych. Standard WT 2021 spełnić muszą także projekty zaprojektowane według starych wytycznych, jednak których formalności nie zostały jeszcze sfinalizowane.

Jakie wymagania musi spełnić budynek?

Nowe projekty muszą być zgodne z podwyższonymi normami. Chodzi konkretnie o dwa współczynniki. Pierwszym jest Ep (kWh/m2), które określa roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię, potrzebną do ogrzania budynku czy oświetlenia budynku. Drugim, szczególnie istotnym, jest U (W/m2K), czyli inaczej współczynnik przenikania ciepła. Ten parametr określa, ile ciepła ulatuje z domu na zewnątrz. Jak można się domyślić, im niższa jest ta wartość, tym mniejsze straty. 

Współczynnik U odgrywa niebagatelną rolę w ociepleniu budynków, ponieważ charakteryzuje izolacyjność cieplną przegród budowlanych. Zgodnie z WT 2021 ściany zewnętrzne muszą posiadać współczynnik U równy bądź niższy 0,2 W/m2K. Jak jednak spełnić tę normę cieplną? Warto zastanowić się nad wykorzystaniem materiałów budowlanych o nowoczesnej konstrukcji. Jednym z istotnych elementów systemu ocieplenia są na przykład kołki do styropianu, które wybrane prawidłowo znacznie zmniejszą utratę ciepła. 

Którędy ucieka ciepło?

Wydawać by się mogło, że ciepło ulatuje jedynie przez dachy, drzwi i okna. Nie jest to niestety prawda. Winowajcą utraty ciepła bywają także ściany oraz mostki termiczne powstałe w nich samych. Są to luki, przez które ciepło ulatuje na zewnątrz.

Likwidacja mostków termicznych jest istotna nie tylko ze względu na nowe prawo, ale także naszą wygodę i oszczędność. Koszty energii potrzebnej do ocieplenia budynków z roku na rok rosną. Nie warto przepłacać za coś, co może uciec przez wadliwie wykonaną izolację. Dobre ocieplenie budynku to nie tylko znacznie niższy koszt energii, ale też komfort cieplny dla osób przebywających w nim. Aby ograniczyć powstawanie mostków termicznych w izolacji, wybierz nowoczesne rozwiązania montażowe, np. Nasze kołki do styropianu o oznaczeniu FIX-M. Metalowy trzpień tych kołków gwarantuje pewny montaż w każdym podłożu, a oblanie go tworzywem sztucznym minimalizuje możliwość powstania mostka termicznego. 

Skąd zmiany w prawie?

Nie od dziś wiadomo, że Unii Europejskiej zależy na ekologii i pozyskiwaniu energii ze zrównoważonych źródeł. Krokiem w kierunku tworzenia nowoczesnego i energooszczędnego budownictwa jest wprowadzenie zgodnych z unijnymi wytycznymi Warunków Technicznych 2021. UE nałożyło na państwa członkowskie zobowiązanie do zmiany krajowych przepisów tak, aby nowopowstałe, ale też modernizowane budynki spełniały nową normę izolacyjności.

Czy nowe prawo jest niepotrzebne?

Nowe rozwiązania narzucone budownictwu nie są jednak złe. Warto spojrzeć na budowę jako inwestycję na długie lata i zabezpieczyć się przed niepotrzebnymi kosztami wynikającymi z braku wystarczającej izolacji cieplnej. 

Wpływ na uzyskanie jak najniższych wartości współczynnika U ma jakość wykonania, a także rodzaj wykorzystanej technologii i właściwości wykorzystanych materiałów. Warto poszukiwać na rynku nowoczesnych rozwiązań ociepleniowych i wykorzystywać ich potencjał. Ma to nie tylko pozytywny wpływ na planetę, poprzez ograniczenie ulatywania ciepła, ale też na nasze portfele. Nie warto przepłacać za uciekającą energię. 

Dowiedz się więcej

Zgoda na przetwarzanie danych

6 + 2 =